Publikacje

Wysiłek fizyczny i nadciśnienie tętnicze
17.06.2010
Przez aktywność fizyczną rozumie się wszelkie ruchy ciała, wywołane skurczami mięśni szkieletowych, które zwiększają wydatek energetyczny organizmu powyżej wartości spoczynkowej. Natomiast wysiłek fizyczny oznacza aktywność fizyczną wykonywaną celowo w sposób powtarzany, według określonego schematu aby zwiększyć sprawność własnego organizmu. W zależności od liczby zaangażowanych mięśni wyróżnia się wysiłki lokalne, które wykorzystują 30 minut).
17.06.2010
Nadciśnienie tętnicze w ciąży - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny?
29.04.2010
3
Nadciśnienie tętnicze jest dziś niezwykle istotnym problemem klinicznym - dotyka blisko 40% dorosłej populacji. Sytuacja ta jest szczególna, gdy podwyższone ciśnienie tętnicze dotyczy kobiety ciężarnej, bowiem wiąże się to zarówno z koniecznością innych metod terapii, jak i szczególnej kontroli. Celem tych działań jest uniknięcie poważnych zagrożeń, ze zgonem matki i płodu włącznie. Problem ten dotyczy około 5-10% ciężarnych i nabiera na znaczeniu, ponieważ kobiety coraz później decydują się na dziecko, a z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zarówno w populacji ogólnej, jak i u kobiet ciężarnych wzrasta.
29.04.2010
3
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Leczenie bezsenności u chorych na nadciśnienie tętnicze
12.10.2009
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Nadciśnienie tętnicze ukryte - podejście praktyczne
07.10.2009
W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza zagadnienie nadciśnienia tętniczego ukrytego, które jest rozpoznawane jeżeli ciśnienie tętnicze w pomiarach klinicznych jest prawidłowe, a podwyższone w całodobowej rejestracji lub w samodzielnych pomiarach ciśnienia tętniczego.
07.10.2009
Redukcja nasilonej albuminurii jako cel leczenia u chorych na pierwotne nadciśnienie tętnicze
21.09.2009
Albuminuria oznacza obecność albumin w moczu. Badania doświadczalne dostarczyły dowodów, że przechodzenie albumin do moczu pierwotnego, stanowiącego ultrafiltrat osocza w prawidłowym kłębuszku nerkowym, wynosi 1-2 g/24h. W warunkach fizjologicznych ściany włośniczek kłębuszkowych, stanowiące barierę filtracyjną dla albumin o bardzo złożonej budowie, nie są dla nich całkowicie nieprzepuszczalne.
21.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Hipotonia ortostatyczna jako problem wielolekowej terapii chorób wieku podeszłego
17.05.2009
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Autonomicznego i Amerykańskiej Akademii Neurologii hipotonia ortostatyczna (HO) definiowana jest jako spadek ciśnienia tętniczego skurczowego o 20 mmHg lub/i rozkurczowego o 10 mmHg mierzonego do 3 minut po pionizacji.
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Aktualne standardy leczenia nadciśnienia tętniczego
29.04.2009
1
Ze względu na rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego, które uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, liczne gremia naukowe tworzą standardy dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego związanego z tym schorzeniem.