Publikacje

Leczenie spersonalizowane w ciężkiej astmie
14.06.2018
Wiele molekuł skierowanych przeciwko cytokinom związanym z komórkami nabłonka (TS-33, IL-25) znajduje się obecnie we wczesnych fazach badań klinicznych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Bilastyna – nowe dane kliniczne o znanym leku przeciwhistaminowym
09.02.2017
Bilastyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Oznacza to, że stabilizuje jego konformację w pozycji nieaktywnej, uniemożliwiając przyłączenie się cząsteczki histaminy.
Ocena technologiczno-farmaceutyczna zawiesin donosowych z furoinianem mometazonu
07.02.2017
Idealny produkt leczniczy powinien posiadać cechy dobrej przyswajalności substancji czynnej, charakteryzować się szybkim początkiem działania oraz utrzymywaniem stężenia w miejscu receptorowym w takim czasie, aby uzyskać wysoki profil bezpieczeństwa przy minimalizacji działań niepożądanych.
Idiopatyczne włóknienie płuc – czy nowe leki wpływają na naturalny przebieg choroby?
13.06.2016
Idiopatyczne włóknienie płuc (IWP) jest przewlekłym śródmiąższowym zapaleniem o niejasnej przyczynie, postępującym, powodującym włóknienie ograniczone do płuc. Choroba należy do grupy rzadkich i występuje w populacji Europy z częstością ok. 5 zachorowań/100 000/rok.
Za i przeciw stosowaniu glikokortykosteroidów u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
09.06.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się słabo odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe spowodowanym nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na inhalację szkodliwych pyłów lub gazów. Jest to najczęstsza przewlekła choroba układu oddechowego u dorosłych; według raportu Global Initiative for Obstructive Lung Disease (GOLD) stanowiła szóstą przyczynę zgonów na świecie, przewiduje się, że w 2030 r. będzie zajmowała miejsce czwarte.
Skuteczność kliniczna i znaczenie terapii aksetylem cefuroksymu – czy tylko dawka? A może postać? Spojrzenie lekarza i farmaceuty
09.05.2016
Przez liczne wieki próbowano znaleźć skuteczne metody leczenia. Dopiero w XX wieku doszło do przełomu. Odkryto antybiotyki – leki przeciwbakteryjne, stanowiące potężny oręż w walce z infekcjami.
Znaczenie i rola nieopioidowych leków przeciwbólowych w leczeniu bólu w praktyce lekarza rodzinnego
15.03.2016
Ból jest zazwyczaj jednym z podstawowych objawów, który nakłania pacjenta do wizyty u lekarza, dlatego znajomość podstawowych procesów związanych z jego powstawaniem, znajomość rodzajów oraz sposobów i możliwości leczenia wydaje się jedną z istotniejszych umiejętności każdego lekarza.