Publikacje

Ból w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki – epidemiologia, charakter bólu, patomechanizm i leczenie
22.12.2017
Bóle brzucha w przewlekłym zapaleniu trzustki są najczęstszym objawem choroby i w największym stopniu pogarszają jakość życia chorego.
Ból przebijający w praktyce klinicznej – o czym każdy lekarz wiedzieć powinien
18.12.2017
W praktyce klinicznej, brak występowania bólu przebijającego każe zawsze zastanowić się, czy dawki analgetyków opioidowych aktualnie stosowanych przez pacjenta są adekwatne do natężenia bólu.
Ból neuropatyczny w zakresie twarzy
13.12.2017
Pewne rozpoznanie bólu neuropatycznego nie zawsze jest możliwe. Ocenia się, że ból neuropatyczny może dotyczyć nawet 8,2% dorosłej populacji.
Leki złożone w farmakoterapii bólu
11.12.2017
Multimodalna analgezja to skuteczność poszczególnych leków w optymalnych dawkach, co zapewnia maksymalizację skuteczności i próbę zminimalizowania działań niepożądanych.
Tapentadol – stan wiedzy na rok 2017
07.12.2017
W badaniach klinicznych potwierdzono dobry efekt przeciwbólowy i tolerancję tapentadolu w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego po zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych i brzusznych oraz w wielu zespołach bólu przewlekłego.
Najczęstsze błędy w farmakoterapii bólu
06.12.2017
W praktyce klinicznej powinniśmy zawsze zastanowić się, czy zalecony przez nas lek ma możliwość z uwagi na swój profil farmakokinetyczno-farmakodynamiczny spowodowania skutecznego efektu analgetycznego.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Korzyści ze stosowania substancji z grupy witamin B w przebiegu terapii bólu
31.05.2017
W ostatnich latach witaminy z grupy B stanowią przedmiot intensywnych badań w kontekście ich zastosowania w terapii bólu.
Zaburzenia płodności jako skutek terapii przeciwnowotworowej w okresie dzieciństwa i u młodych dorosłych
18.05.2017
W pracy przedstawiono zaburzenia płodności stanowiące powikłanie terapii przeciwnowotworowej. Pozostałe zaburzenia neuroendokrynne występują u ponad 40% leczonych przeciwnowotworowo. W przypadku radioterapii OUN, powikłania zależą od wieku (im młodszy pacjent, tym częstsze i bardziej nasilone zaburzenia) i dawki napromieniania.
Profilaktyka i terapia kacheksji nowotworowej w praktyce lekarza rodzinnego
16.05.2017
Dynamika progresji wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych jest indywidualnie zróżnicowana i zależy od rodzaju nowotworu, lokalizacji zmian, jak również od metod prowadzonego leczenia. Kacheksja najczęściej występuje w nowotworach płuc i układu pokarmowego (trzustki, żołądka), rzadziej w nowotworach piersi, układu chłonnego i krwiotwórczego.