Publikacje

Leczenie bólu opornego na opioidowe leki przeciwbólowe
09.01.2012
Ból jest problemem nękającym wielu chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową. W większości przypadków ból ten, po postawieniu odpowiedniego rozpoznania, daje się łagodzić stosunkowo prostymi i znanymi od lat środkami. Najważniejszymi, choć nie jedynymi, są tu leki opioidowe, czyli zarówno naturalnie występujące morfina i kodeina (dawniej nazywane opiatami), jak i leki syntetyczne należące do tej samej grupy, łącznie nazywane lekami opioidowymi.
09.01.2012
Leczenie bólu u pacjentów z terminalną niewydolnością narządową
05.01.2012
Leczenie bólu stało się istotnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z terminalną niewydolnością serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, niewydolnością wątroby lub nerek, w przypadku których skuteczne i bezpieczne łagodzenie dolegliwości bólowych jest zagadnieniem niezwykle trudnym i wymaga współdziałania całego zespołu terapeutycznego zajmującego się ich leczeniem...
05.01.2012
Postępowanie objawowe w medycynie paliatywnej u starszych chorych
04.01.2012
Pacjenci starsi stanowią ponad 60% chorych zgłaszanych do opieki hospicyjnej. Do nowotworów najczęściej występujących w tej grupie pacjentów należą: rak prostaty, piersi, jelita grubego, płuc, pęcherza moczowego, macicy i chłoniaki. U większości z tych osób rozwijają się bóle, wymagające stosowania leków opioidowych, oraz szereg innych...
04.01.2012
Opieka nad umierającym
04.01.2012
Cicely Saunders, twórczyni współczesnego ruchu hospicyjnego i medycyny paliatywnej powiedziała do pacjenta: „Jesteś ważny, bo Ty to Ty. Jesteś ważny do ostatniej chwili swojego życia i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, nie tylko, aby Ci pomóc spokojnie odejść, ale także byś żył w pełni aż do końca”. Opieka nad pacjentem umierającym, opanowanie jego wszechogarniającego bólu: fizycznego, psychicznego, socjalnego i duchowego – stało się pierwszym celem hospicjów i opieki paliatywnej. Z czasem okazało się, że opieka paliatywna ma wiele do zaoferowania pacjentom ze schorzeniem zagrażającym życiu już we wcześniejszym okresie choroby, ale opieka nad umierającymi – choć nie będąca już równoznaczna z opieką paliatywną – nie straciła swojego znaczenia.
04.01.2012
Opieka paliatywna – definicja, zalecenia organizacyjne
04.01.2012
erminy opieka paliatywna i hospicyjna są równoznaczne, według definicji Światowej Organizacji Zdrowia opieka paliatywna to całościowe postępowanie mające na celu poprawę jakości życia chorych i ich rodzin, zmagających się z postępującą, zagrażającą życiu, nieuleczalną chorobą.
04.01.2012
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część II
01.09.2011
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Opieka paliatywna u osób w podeszłym wieku
30.11.2010
Według definicji WHO „Opieka paliatywna jest sposobem postępowania poprawiającym jakość życia pacjentów i ich rodzin, stających wobec problemów związanych z chorobą zagrażającą życiu, poprzez zapobieganie i łagodzenie cierpienia, wczesną identyfikację problemów oraz jak najlepszą ocenę i leczenie bólu, oraz innych problemów fizycznych, psychosocjalnych i duchowych”.