Publikacje

Grzechy główne złotej godziny
15.11.2016
Myśląc o poprawie jakości opieki medycznej pacjenta w stanie ciężkim, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów zwiększenia przeżywalności.
Zespół poresuscytacyjny – postępowanie terapeutyczne
14.11.2016
2
Pomimo obowiązujących od wielu lat wytycznych postępowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ich regularnych aktualizacji wyniki leczenia pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia są wciąż niezadowalające.
Postępowanie w oporności na diuretyki w przebiegu niewydolności serca
04.11.2016
Głównym objawem niewydolności serca (heart failure, HF) jest retencja płynów wyrażająca się zastojem w krążeniu płucnym, wątrobie, jelitach i tkankach obwodowych. Nie dziwi więc fakt, że diuretyki pętlowe są podstawą leczenia objawów HF.
Leczenie immunosupresyjne i jego powikłania u pacjentów po przeszczepieniu serca
04.11.2016
Z uwagi na coraz większą liczbę pacjentów po przebyciu przeszczepienia narządowego i związaną z tym rosnącą grupę osób objętych terapią immunosupresyjną, niezwykle ważna jest popularyzacja wiedzy na temat tego leczenia, jak również zwiększenie świadomości o możliwych interakcjach lekowych.
Mechaniczne wspomaganie serca jako metoda leczenia krańcowej niewydolności krążenia i pomost do przeszczepienia serca
04.11.2016
Transplantacja serca pozostaje złotym standardem postępowania w leczeniu ciężkiej niewydolności serca opornej na leczenie farmakologiczne. Ograniczona dostępność organów wymusza stosowanie alternatywnych sposobów postępowania, dających możliwość wykonania transplantacji serca bądź przedłużających życie.
Leczenie kolejnego zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca – czy jest miejsce dla leczenia inotropowo dodatniego?
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca jest złożonym problemem klinicznym, charakteryzującym się – oprócz typowych objawów klinicznych – postępującą niewydolnością wielonarządową spowodowaną niedostatecznym rzutem minutowym.
Nowości w hamowaniu układu renina-angiotensyna-aldosteron w niewydolności serca
02.11.2016
Głównym celem postępowania terapeutycznego w niewydolności serca (heart failure, HF) jest poprawa rokowania i redukcja objawów choroby wpływająca na jakość życia pacjentów. Optymalna, standardowa farmakoterapia HF opiera się na lekach wpływających na dwa układy odgrywające istotną rolę w patofizjologii tego schorzenia: renina-angiotensyna-aldosteron oraz współczulny.
Nadciśnienie płucne w przebiegu chorób lewego serca
31.10.2016
Nowe wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego, które ukazały się w 2015 r., szczegółowo opisują postępowanie w tej jednostce chorobowej o wielodyscyplinarnym zasięgu. W poniższym opracowaniu wybrano jedynie wybrane elementy patofizjologii, diagnostyki i znaczenia klinicznego tej postaci nadciśnienia płucnego (pulmonary hypertension, PH), z którą lekarz spotyka się najczęściej w swojej codziennej praktyce.
Częstość rytmu serca u chorego z niewydolnością serca – czy ma znaczenie?
31.10.2016
Czynność serca jest jednym z parametrów oceny stanu ogólnego, powszechnie znanym, tanim i łatwym do zmierzenia. Wpływa na niego jednak bardzo wiele czynników: aktywność fizyczna, stan psychiczny, dieta i suplementy diety, palenie tytoniu, używki i leki. Podwyższona spoczynkowa HR jest jednym z czynników ryzyka śmiertelności i chorobowości całkowitej oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w tym w niewydolności serca, a jej redukcja jest ważnym celem terapeutycznym.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.