Publikacje

Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Wybrane aspekty diagnostyki lędźwiowo-krzyżowych zespołów korzeniowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
29.03.2009
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest poważnym problemem klinicznym i społecznym. Przewlekłe przeciążanie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i narażenie go na liczne mikrourazy w połączeniu z niedostateczną dbałością o wzmacnianie gorsetu mięśniowego doprowadza u znacznej liczby osób do przyspieszenia procesów zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, stawów międzykręgowych, trzonów kręgowych oraz więzadeł wewnątrzkanałowych.
29.03.2009
Wybrane aspekty wczesnej diagnostyki i leczenia raka płuca
30.01.2009
Rak płuca jest poważnym, ogólnoświatowym problemem zdrowotnym i epidemiologicznym. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i zajmuje pierwsze miejsce jako przyczyna zgonów z powodu nowotworu (1). W Polsce rak płuca jest również najczęstszym nowotworem złośliwym i rocznie umiera z tego powodu około 20000 osób.
30.01.2009
Powikłania kardiologiczne leczenia raka piersi
13.01.2009
186
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet (1). Około 30% nowotworów rozpoznawanych u kobiet dotyczy piersi. Zgodnie z szacunkami American Cancer Society w USA w 2007 roku rozpoznano około 180 510 przypadków inwazyjnego raka sutka i 62 030 przypadków raka piersi in situ.
13.01.2009
186
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Standardy jakościowe w pracowni densytometrycznej
01.08.2008
Metoda absorbcjometrii promieniowania rentgenowskiego o dwóch energiach (DXA) jest metodą szeroko stosowaną w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu zmian gęstości kości. Jednak stopień jej przydatności klinicznej jest limitowany jakością prowadzonych oznaczeń. Tylko wysokiej jakości oznaczenia umożliwiają uzyskanie wiarogodnych wyników odzwierciedlających rzeczywisty stan pacjenta, co stanowi podstawę właściwej diagnostyki i determinuje podjęcie właściwej decyzji terapeutycznej.
01.08.2008
Stan obecny i perspektywy diagnostyki obrazowej w osteoporozie
01.08.2008
Współczesny standard diagnostyki osteoporozy jest oparty na densytometrii metodą DXA w lokalizacjach centralnych. Rośnie jednak liczba doniesień wskazujących, że nie jest on wystarczający w ocenie ryzyka złamań, nawet po uwzględnieniu innych danych klinicznych, takich jak wiek, przebyte złamania oraz inne czynniki ryzyka. Istnieje zatem potrzeba doskonalenia nieinwazyjnych technik obrazowych umożliwiających ocenę struktury kostnej i wczesne rozpoznawanie złamań, zwłaszcza trzonów kręgowych
01.08.2008
Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie. Obniżenie częstości złamań poprzez efektywną profilaktykę i leczenie
03.02.2008
Zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego (farmakologicznego i niefarmakologicznego) ukierunkowanych na obniżenie częstości występowania złamań osteoporotycznych w Polsce.
03.02.2008
Popromienne zapalenie jelita grubego
02.09.2007
Skutek biologiczny promieni X zależy od wielu czynników fizycznych i środowiskowych. Do pierwszej grupy należą: stosunek objętości tkanki zdrowej do narządu napromienianego, dawka całkowita i dawka frakcyjna napromieniania. Do drugiej - stężenie tlenu w tkance (komórki niedotlenione są oporne na promieniowanie X), faza cyklu komórkowego, substancje zmniejszające lub zwiększające promieniowrażliwość narządów.
02.09.2007
Rozpoznawanie guzów wątroby za pomocą ultrasonografii ze wzmocnieniem kontrastowym
02.09.2007
Rutynowo wykonywana ultrasonografia (usg), nawet z wykorzystaniem technik dopplerowskich jest zawodną i niewystarczającą metodą do różnicowania zmian ogniskowych w wątrobie. Zdarza się, że niektóre guzy wątroby mają na tyle charakterystyczny obraz w usg (np. typowy naczyniak) lub są tak specyficznie unaczynione [(np. ogniskowy rozrost guzkowy (FNH)], że rozpoznanie ultrasonograficzne z dużym prawdopodobieństwem może być prawdziwe.
02.09.2007