Publikacje

Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część II
01.09.2011
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Psychologiczne uwarunkowania menopauzy
29.04.2011
Okres przejścia menopauzalnego ma szczególne znaczenie w życiu kobiety. Przemianie ulega jej ciało, ale też cały świat uczuć i emocji. Dochodzi także często do zmian aktualnej sytuacji życiowej (zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym). Pojawiają się liczne problemy, które dotyczą dolegliwości bezpośrednio związanych z zanikaniem czynności jajników oraz wynikających z psychologicznej i społecznej sytuacji kobiety...
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Zalecenia dotyczące stosowania leków przeciwpsychotycznych II generacji w praktyce
07.02.2011
Stosowanie wszystkich leków, w tym psychotropowych, powinno odbywać się zgodnie z wiedzą i sztuką medyczną. Wprawdzie każdy pacjent jest inny i u każdego chorego powinno się indywidualnie dobierać leczenie, jednak obowiązują pewne ogólne zasady, według których należy prowadzić terapię. Zasady takie bywają nazywane wskazówkami (guidelines), standardami (standards of treatment), algorytmami leczenia (algorithms) albo zaleceniami (recommendations). Niezależnie od nazwy, powinny być opracowane zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach, ale z uwzględnieniem doświadczenia klinicznego oraz opinii profesjonalistów.
Biologiczne metody terapii  nawracających zaburzeń afektywnych
26.08.2010
W leczeniu i zapobieganiu epizodom depresji i manii występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych, których szczególną cechą jest tendencja do nawracania i dezorganizowania codziennego życia chorych, obok ukierunkowanych metod psychoterapii, znajduje zastosowanie kilka grup podejść terapeutycznych, które są nazywane „metodami biologicznymi” lub „terapią somatyczną”.
Współwystępowanie depresji i lęku - implikacje terapeutyczne
26.02.2010
Współwystępowanie depresji i lęku powoduje poważne konsekwencje dla pacjentów w postaci większego nasilenia objawów, gorszej reakcji na leczenie i znaczącego pogorszenia funkcjonowania społecznego.
26.02.2010
Możliwości wykorzystania technik zapożyczonych z terapii poznawczo-behawioralnej w praktyce lekarza rodzinnego
26.02.2010
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive-behavioral therapy, CBT) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych form psychoterapii, a liczne badania dowodzą jej skuteczności w leczeniu wielu zaburzeń. CBT z powodzeniem znajduje zastosowanie, m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych i z napadami paniki, fobii, uzależnień, zaburzeń pod postacią somatyczną, hipochondrii, zaburzeń odżywiania, osobowości, bezsenności, ADHD, problemów małżeńskich czy zachowań suicydalnych.
Nowoczesne zasady leczenia epizodów depresyjnych
25.02.2010
Depresja jest heterogennym zespołem objawów występujących samodzielnie lub wspólnie z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi.