Publikacje

Jak w praktyce interpretować nowe europejskie wytyczne postępowania w zaburzeniach lipidowych (2016)?
19.02.2018
Najważniejsze jest osiągnięcie docelowego stężenia cholesterolu LDL według kategorii ryzyka.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Zespół metaboliczny – nowe spojrzenie na znany problem
24.01.2018
Sam nadmiar tkanki tłuszczowej nie może być jednoznacznie identyfikowany z insulinoopornością.
Sulodeksyd – rola w prewencji i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego i powikłań cukrzycy
18.01.2018
Najnowsze dane o roli sulodeksydu w naczynioprotekcji stworzyły okazję do przypomnienia jego właściwości farmakologicznych oraz omówienia wyników niektórych badań wskazujących na kliniczne korzyści wynikające ze stosowania tego niedocenianego leku.
Udar niedokrwienny mózgu – epidemiologia, profilaktyka i leczenie
11.01.2018
Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych (po chorobach serca i nowotworach) i główną przyczyną niesprawności u dorosłych.
Dlaczego warto stosować kwas α-liponowy u pacjentów z bolesną neuropatią cukrzycową
05.01.2018
Niezwykle cenną i unikalną cechą kwasu α-liponowego jest połączenie korzystnego działania przeciwutleniającego z działaniem przeciwcukrzycowym.
Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego
04.01.2018
W praktyce klinicznej neurotoksyna botulinowa stosowana jest w różnych schorzeniach, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub nadaktywnością cholinergiczną.
Tapentadol – stan wiedzy na rok 2017
07.12.2017
W badaniach klinicznych potwierdzono dobry efekt przeciwbólowy i tolerancję tapentadolu w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego po zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych i brzusznych oraz w wielu zespołach bólu przewlekłego.
Czy przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może stanowić problem leczniczy w praktyce lekarza rodzinnego?
16.10.2017
Częstość występowania zarówno objawowego, jak i bezobjawowego przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (PNKD) w populacji do 40. r.ż. jest szacowana na 3–10%
Samokontrola glikemii – kluczowy element w dążeniu do optymalnej kontroli metabolicznej cukrzycy
06.09.2017
Możliwość badania stężenia glukozy w krwi w warunkach domowych była jednym z większych osiągnięć w diabetologii. Została wprowadzona w latach 70. XX wieku i doskonalona w kolejnych dekadach.