Podziel się z innymi:
2005-06-23
Gęstość mineralna kręgosłupa u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w zależności od przebiegu klinicznego oraz rozległości schorzenia
Źródło/Autor:
Jerzy Zdrzałek, Wojciech Pluskiewicz
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (wzjg) jest rozlanym, nieswoistym procesem zapalnym błony śluzowej odbytnicy albo odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w części przypadków do powstania owrzodzeń. Zarówno patogeneza wzjg, jak i przebieg kliniczny oraz stosowanie w leczeniu glikokortykosteroidów (GK) sprawiają, że ta choroba predysponuje do zaburzeń w gospodarce mineralnej kości, a w konsekwencji prowadzi do osteoporozy.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Jesienią 2024 r. w krajach UE rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem monowalentnych preparatów dostosowanych do wariantu Omikron JN.1.
24.10.2025
Personel medyczny w POZ jest szczególnie narażony na zakażenie wirusem grypy, co zwiększa ryzyko transmisji na pacjentów wrażliwych.
24.10.2025
W artykule dokonano analizy sytuacji epidemiologicznej w Polsce w okresie od początku lipca do połowy września 2025 r., porównując ją z analogicznym okresem w 2024 r.
24.10.2025