Podziel się z innymi:
2008-12-12
1

Powikłania kostne w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej

Źródło/Autor: Marek Derkacz, Iwona Chmiel-Perzyńska, Andrzej Nowakowski

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej wynikające z defektu wydzielania lub działania insuliny wiążą się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności lub niewydolnością wielu narządów. Występujące w przebiegu cukrzycy przewlekłe powikłania naczyniowe stanowią obecnie jedno z największych wyzwań diabetologii. Najczęściej opisywanymi następstwami choroby są zmiany o charakterze mikro- i makroangiopatii, takie jak retinopatia, nefropatia i neuropatia, choroba niedokrwienna serca, zawał serca czy udar mózgu. W przebiegu cukrzycy może również dochodzić do zmian w innych tkankach i narządach, np. w tkance kostnej.

Powikłania kostne w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Refundowane szczepionki przeciw grypie w sezonie 2025/26
22.07.2025
W nadchodzącym sezonie infekcyjnym 2025/2026, pacjenci w Polsce będą mieli ponownie dostęp do refundowanych szczepionek przeciw grypie. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i producenci potwierdzają utrzymanie refundacji dla preparatów VaxigripTetra, Influvac Tetra oraz Efluelda Tetra.
22.07.2025
Elektroniczna Karta Szczepień (EKS) w Polsce – analiza planów wprowadzenia  i potencjalnych efektów
16.07.2025
W dobie cyfryzacji sektora ochrony zdrowia wiele krajów wprowadza rozwiązania informatyczne mające na celu usprawnienie procesów medycznych, w tym dokumentacji szczepień. W Polsce Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiedziało wprowadzenie EKS, która ma stanowić rozszerzenie i uzupełnienie już istniejących możliwości weryfikacji historii szczepień w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
16.07.2025
Analiza wpływu grypy oraz krztuśca zdiagnozowanych w trakcie ciąży na dalszy przebieg ciąży i rozwój dziecka – wyniki retrospektywnego badania populacyjnego z Australii
16.07.2025
Celem niniejszego badania jest analiza konsekwencji przechorowania krztuśca lub grypy w trakcie ciąży dla matek i płodu.
16.07.2025