Podziel się z innymi:
2009-02-22

Przewlekła choroba nerek na początku XXI wieku

Źródło/Autor: Joanna Matuszkiewicz-Rowińska

Chorzy z przewlekłą chorobą nerek (PChN) stanowią coraz większy problem, gdyż w ostatnich dekadach ich odsetek w społeczeństwach gospodarczo rozwiniętych wyraźnie i niepokojąco rośnie (1). Wydaje się, że podstawowymi przyczynami są: znaczne wydłużenie życia (w wielu krajach, przede wszystkim w Europie - przy malejącym przyroście naturalnym) oraz współistniejący wzrost występowania takich przewlekłych chorób, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia.

Przewlekła choroba nerek na początku XXI wieku
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Refundowane szczepionki przeciw grypie w sezonie 2025/26
22.07.2025
W nadchodzącym sezonie infekcyjnym 2025/2026, pacjenci w Polsce będą mieli ponownie dostęp do refundowanych szczepionek przeciw grypie. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i producenci potwierdzają utrzymanie refundacji dla preparatów VaxigripTetra, Influvac Tetra oraz Efluelda Tetra.
22.07.2025
Elektroniczna Karta Szczepień (EKS) w Polsce – analiza planów wprowadzenia  i potencjalnych efektów
16.07.2025
W dobie cyfryzacji sektora ochrony zdrowia wiele krajów wprowadza rozwiązania informatyczne mające na celu usprawnienie procesów medycznych, w tym dokumentacji szczepień. W Polsce Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiedziało wprowadzenie EKS, która ma stanowić rozszerzenie i uzupełnienie już istniejących możliwości weryfikacji historii szczepień w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
16.07.2025
Analiza wpływu grypy oraz krztuśca zdiagnozowanych w trakcie ciąży na dalszy przebieg ciąży i rozwój dziecka – wyniki retrospektywnego badania populacyjnego z Australii
16.07.2025
Celem niniejszego badania jest analiza konsekwencji przechorowania krztuśca lub grypy w trakcie ciąży dla matek i płodu.
16.07.2025