Podziel się z innymi:
2009-04-29

Problemy diagnostyki i terapii nawracających infekcji układu moczowego

Źródło/Autor: Agnieszka Mastalerz-Migas, Andrzej Steciwko

Zakażenia układu moczowego (ZUM) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza rodzinnego i są drugą co do częstości lokalizacją zakażeń (po infekcjach układu oddechowego). Stanowią one około 20% wszystkich infekcji pozaszpitalnych i około 50% zakażeń szpitalnych. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, zwłaszcza w okresie dużej aktywności seksualnej. Szczególnym problemem są nawracające zakażenia układu moczowego (NZUM), bowiem mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, obniżają jakość życia pacjentów, a także są przyczyną licznych wizyt pacjentów w poradniach (12,22).

Problemy diagnostyki i terapii nawracających infekcji układu moczowego
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Ocena skuteczności monowalentnej szczepionki JN.1 przeciwko COVID-19 w krajach Unii Europejskiej (UE) w okresie październik 2024 – styczeń 2025
24.10.2025
Jesienią 2024 r. w krajach UE rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem monowalentnych preparatów dostosowanych do wariantu Omikron JN.1.
24.10.2025
Szczepienia przeciwko grypie wśród pracowników ochrony zdrowia (POZ) - nowe dane z Polski
24.10.2025
Personel medyczny w POZ jest szczególnie narażony na zakażenie wirusem grypy, co zwiększa ryzyko transmisji na pacjentów wrażliwych.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce
24.10.2025
W artykule dokonano analizy sytuacji epidemiologicznej w Polsce w okresie od początku lipca do połowy września 2025 r., porównując ją z analogicznym okresem w 2024 r.
24.10.2025