Podziel się z innymi:
2009-11-04
Stabilna choroba wieńcowa u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek
Źródło/Autor:
Anna Rozumko, Wiesław Puchalski, Wojciech Sobiczewski, Bożena Zięba, Marcin Gruchała, Andrzej Rynkiewicz
Przez wiele lat najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek było kłębkowe zapalenie nerek. Obecnie najliczniejszą grupę chorych leczonych nerkozastępczo stanowią pacjenci z nefropatią cukrzycową. Współistnienie cukrzycy i CKD znacząco zwiększa ryzyko niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i rozwoju niewydolności serca, która dotyczy blisko 50% chorych z nefropatią cukrzycową.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Jesienią 2024 r. w krajach UE rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem monowalentnych preparatów dostosowanych do wariantu Omikron JN.1.
24.10.2025
Personel medyczny w POZ jest szczególnie narażony na zakażenie wirusem grypy, co zwiększa ryzyko transmisji na pacjentów wrażliwych.
24.10.2025
W artykule dokonano analizy sytuacji epidemiologicznej w Polsce w okresie od początku lipca do połowy września 2025 r., porównując ją z analogicznym okresem w 2024 r.
24.10.2025