Leki przeciwhistaminowe a prowadzenie pojazdów
Badanie przyczyn wypadków pokazuje, iż od wielu lat kierujący pojazdami są źródłem największego zagrożenia. Ich główny błąd to lekceważenie przepisów ruchu drogowego dotyczących przede wszystkim prędkości jazdy, zakazu kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu lub podobnie działających środków (do których możemy zaliczyć niektóre leki).
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightInne z tego czasopisma
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Zasada szybkiego reagowania w leczeniu IBS – skuteczne leczenie na podstawie wytycznych polskiego PTG i amerykańskiego ACG
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Inne z tej dziedziny
Inhalatory proszkowe stają się najważniejszą grupą indywidualnych urządzeń inhalacyjnych z lekami do terapii astmy lub POChP.
Witamina D jest jedną z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej wielokierunkowo działających substancji.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
Aż 215 pozycji liczy lista leków i wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach od 1 lipca. Są na niej popularne preparaty. Listę opublikowano w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia.
Poznań: W centrum onkologii otwarto Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii
Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii otwarty został w piątek w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. To druga taka placówka w kraju.
Nowe PWZ fizjoterapeutów. Rozporządzenie ogłoszono w Dzienniku Ustaw
W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”.
Włochy: Wirusolog prof. Pregliasco: obecny subwariant koronawirusa spokojniejszy, ale bardzo zaraźliwy
Szerzący się obecnie we Włoszech subwariant Omikronu BA.5 jest trochę „spokojniejszy” i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej oraz dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem - powiedział profesor Fabrizio Pregliasco, wykładowca uniwersytetu w Mediolanie i jeden z najbardziej znanych włoskich wirusologów.
Ekspert: we wczesnym stadium objawy chłoniaka T-komórkowego skóry przypominają egzemę lub łuszczycę
Chłoniak T-komórkowy skóry to rzadki nowotwór, którego objawy we wczesnym stadium mogą przypominać egzemę lub łuszczycę – zaznacza prof. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przekonuje, że gdy leczenie w tym kierunku nie pomaga, trzeba wykonać poszerzoną diagnostykę.
Ekspert: ból w klatce piersiowej i prawidłowa koronarografia? Konieczne badanie mikrokrążenia wieńcowego
Do niedawna prawie połowa chorych z bólem w klatce piersiowej otrzymywała wynik prawidłowej koronarografii. To się zmieniło wraz z upowszechnieniem tzw. diagnostyki mikrokrążenia wieńcowego – stwierdza dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od piątku obowiązuje nowa lista leków refundowanych
Od 1 lipca obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
Szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w Polsce
Publikacja rekomendacji Towarzystw w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego
Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.
Alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek. Od 1 lipca nowy lek refundowany
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi co najmniej 4,7 mln Polaków, a 95 proc. o tym nie wie. Konieczne są badania przesiewowe w grupach ryzyka, zwłaszcza że od 1 lipca refundowany będzie lek spowalniający postęp PChN – oceniają eksperci.