Podziel się z innymi:
2011-09-13

Co nowego w pediatrii? (Przegląd najnowszego piśmiennictwa)

Źródło/Autor: Łukasz Błażowski

Przewlekły, nawracający ból brzucha występuje u 9–15% populacji dzieci i młodzieży. Po wykluczeniu anatomicznych, infekcyjnych, zapalnych i metabolicznych przyczyn – czynnościowy ból brzucha jest najczęstszym rozpoznaniem przewlekłego, idiopatycznego bólu brzucha u dzieci. W obrębie czynnościowego bólu brzucha wyróżnia się cztery grupy schorzeń: czynnościową dyspepsję, zespół jelita drażliwego, migrenę brzuszną (abdominal migraine, AM) oraz zespół czynnościowego bólu brzucha.

Co nowego w pediatrii? (Przegląd najnowszego piśmiennictwa)
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2025 roku
15.09.2025
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Złoty Wrzesień: Historia Ani, która zaufała intuicji i uratowała swoje zdrowie
15.09.2025
Wrzesień na całym świecie obchodzony jest jako Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. Kampania, znana jako Złoty Wrzesień, została zapoczątkowana w 2010 roku w USA przez prezydenta Baracka Obamę i od tego czasu zyskuje coraz większy zasięg. W Polsce od 2022 roku inicjatorem i organizatorem działań w ramach Złotego Września jest portal onkologia-dziecieca.pl.
15.09.2025
“Polska szczepionka przyszłości” - analiza zastosowania powiększonych nanocząstek wirusopodobnych MS2 w dostarczaniu ładunków i prezentacji antygenów
05.09.2025
3
Badania nad cząstkami wirusopodobnymi (VLP) bakteriofaga MS2 stanowią istotny obszar biotechnologii, uwzględniając szczególnie ich potencjał w rozwoju platform szczepionkowych oraz systemów dostarczania leków.
05.09.2025
3