Podziel się z innymi:
2012-07-25
Wpływ urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacji na funkcję nosa i zatok przynosowych
Źródło/Autor:
Anna Galewicz-Zielińska
klimatyzacja
błona śluzowa nosa
transport śluzówkowo-rzęskowy
zapalenie zatok przynosowych
symptomy SBS
alergia nosowa
biofilmy grzybicze
Powszechnie znane jest dobroczynne działanie systemów grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych (Heating, Ventilation, Air Conditioning, HVAC) na jakość życia we współczesnym świecie. Dotyczy to szczególnie mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, przemieszczających się w pojazdach klimatyzowanych po ulicach o wysokim natężeniu ruchu samochodowego do pracy w nowoczesnych biurowcach, też wyposażonych w urządzenia klimatyzacyjne lub systemy wentylacji mechanicznej...
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
W dobie cyfryzacji sektora ochrony zdrowia wiele krajów wprowadza rozwiązania informatyczne mające na celu usprawnienie procesów medycznych, w tym dokumentacji szczepień. W Polsce Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiedziało wprowadzenie EKS, która ma stanowić rozszerzenie i uzupełnienie już istniejących możliwości weryfikacji historii szczepień w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
16.07.2025
Celem niniejszego badania jest analiza konsekwencji przechorowania krztuśca lub grypy w trakcie ciąży dla matek i płodu.
Grypa sezonowa jest wywoływana głównie przez wirusy grypy typu A (H1N1, H3N2) oraz typu B (linie Victoria i Yamagata). Kluczowym wyzwaniem w projektowaniu szczepionek jest wysoka zmienność antygenowa tych wirusów. Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku dokonują przeglądu danych epidemiologicznych, wirusologicznych i immunologicznych, aby zalecić optymalny skład szczepionek przeciw grypie na nadchodzący sezon.
16.07.2025