Podziel się z innymi:
2017-03-02

Ocena skuteczności różnych form terapii fizykalnej w leczeniu objawów gonartrozy

Źródło/Autor: Agnieszka Radzimińska, Magdalena Weber-Rajek, Danuta Droszyńska, Agnieszka Kapsa, Katarzyna Strojek (Acta Balneol, TOM LVIII, Nr 4(146);2016, 250–256)

Choroba zwyrodnieniowa (osteoarthritis – OA) to najczęstsza przyczyna przewlekłych dolegliwości stawowych i niepełnosprawności ludzi w podeszłym wieku. Choroba dotyczy nie tylko chrząstki stawowej, ale obejmuje także pozostałe elementy stawu, w tym warstwę podchrzęstną kości, więzadła, torebkę stawową, błonę maziową oraz mięśnie okołostawowe.

Ocena skuteczności różnych form terapii fizykalnej w leczeniu objawów gonartrozy
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Ocena częstości hospitalizacji z powodu grypy sezonowej u pacjentów z cukrzycą typu 1 w Szwecji.
12.12.2025
Szacuje się, że w Szwecji na cukrzycę typu 1 choruje około 50 000 osób w wieku ≥ 18 lat. Obciążenie cukrzycą wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje.
Ocena częstości występowania krztuśca w Europie w 2023 r. – raport ECDC
12.12.2025
Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, ang. European Centre for Disease Prevention and Control) w 2023 r. w 29 krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego odnotowano 26 033 przypadki krztuśca, w tym w Polsce 922 zachorowania.
Ocena częstości występowania inwazyjnej choroby meningokokowej u nastolatków w Europie.
12.12.2025
Inwazyjna choroba meningokokowa wywoływana jest przez Neisserię meningitidis, głównie z serogrupy A, B, C, W i Y. Szacuje się, że współczynnik śmiertelności wynosi 8–15%, a nawet u 20–40% osób, które przeżyły występują długotrwałe następstwa takie jak np. amputacja kończyn, utrata słuchu, napady padaczkowe, deficyty poznawcze.