Infekcje górnych dróg oddechowych – wybrane zagadnienia
Większość ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych ma etiologię wirusową.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightInne z tego czasopisma
Skuteczność wyższej dawki rywastygminy w plastrach (13,3 mg/24h, 15 cm2): analiza przy wykorzystaniu podskali oceny zaburzeń funkcji poznawczych - ADAS-cog
Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjnym schorzeniem charakteryzującym się postępującym pogorszeniem stanu funkcjonalnego oraz zdolności poznawczych.
Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) poprawia przeżycie u chorych z niewydolnością serca (NS) i istotną dysfunkcją skurczową lewej komory. Jednakże, chorzy z ICD nierzadko pytają czy mogą bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne nie narażając się na ryzyko wyładowania ICD. Źródłem obaw jest fakt, że w trakcie wysiłku dochodzi do wzrostu stężenia krążących katecholamin, które mogą prowokować wystąpienie zarówno komorowych, jak i nadkomorowych arytmii i w konsekwencji być przyczyną adekwatnego lub nieadekwatnego wyładowania ICD...
Betablokery w prewencji nagłego zgonu sercowego u pacjentów z niewydolnością serca: wyniki metaanalizy
W USA nagły zgon sercowy (NZS) odpowiedzialny jest za około 300 000 – 400 000 zgonów rocznie. Co więcej, może on stanowić pierwszy objaw choroby wieńcowej, a także jest przyczyną około 50% zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Największe ryzyko NZS występuje u pacjentów z niewydolnością serca, u których wynosi ono około 4% – 13% rocznie...
NFZ w ramach opieki pocovidowej zapłaci 188 zł za każdy dzień leczenia pacjenta po przebytej chorobie Covid-19. – wynika z informacji zawartych na stronie NFZ.
Kiedy szczepić ozdrowieńców?
Szczepienie przeciw Covid-19 ozdrowieńców powinno odbywać się nie wcześniej niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Wskazanie to dotyczy również pacjentów z dodatnim wynikiem badania już po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki.
Darmowe szybkie testy na obecność koronawirusa dla wszystkich w Anglii
Wszyscy mieszkańcy Anglii będą mogli dwa razy w tygodniu przeprowadzać za darmo szybkie testy na obecność koronawirusa, niezależnie od tego, czy wykazują objawy.
Świat szykuje się na nowego wirusa
25 krajów apeluje o międzynarodowy traktat, który uzbroi świat przed nową pandemią. Nie ma wśród nich USA i Chin – pisze „Rzeczpospolita”.
Dr Grzesiowski: szczepienia jak mięso w PRL
System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL – ocenił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19. Jego zdaniem znoszenie lockdownu powinno się odbywać…
WHO: na razie nie popieramy paszportów szczepionkowych jako warunku podróży
WHO nie popiera wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania – poinformowała rzeczniczka WHO Margaret Harris. Uzasadniła, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.
Negatywna reakcja alergików na szczepionki przeciwko Covid-19 sporadyczna
Osoby cierpiące wskutek alergii mogą poddawać się szczepieniom przeciwko SARS-CoV-2 – wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich alergologów. Negatywna reakcja alergików na preparaty przeciwko Covid-19 występuje sporadycznie.
Czy szczepionki wystarczą do zahamowania pandemii?
Nie wiadomo dokładnie, jak szczepienia oddziałują na ryzyko przenoszenia koronawirusa, a nie jest też do końca poznana jego transmisja przez osoby bez objawów. Z tych powodów...
Powstał żel, który zapobiega ciąży, chroni przed wirusami i zwiększa libido
Zespół z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej połączył w żelu substancję przeciwwirusową, antykoncepcyjną i poprawiającą ukrwienie narządów płciowych.
Resort trzyma lekarzy nad książkami
Zamiast w środku pandemii być przy pacjentach setki medyków uczą się do specjalizacyjnego egzaminu ustnego. Prawo pozwala go odwołać, ale ministerstwo jest nieugięte.
Dramatyczny apel pielęgniarki: potrzebujemy wody, kawy, środków czystości
„Jak mamy zaopiekować się wszystkimi chorymi, jeśli mamy zgon za zgonem?” – pisze pielęgniarka z warszawskiego Szpitala Południowego, którym zarządza resort zdrowia.
Resort trzyma lekarzy nad książkami
Zamiast w środku pandemii być przy pacjentach setki medyków uczą się do specjalizacyjnego egzaminu ustnego. Prawo pozwala go odwołać, ale ministerstwo jest nieugięte.
Mydelniczka, opakowanie po tamponach – rodziny chorych przemycają amantadynę do szpitali
Pacjenci rzucili się na leki zawierające amantadynę. Kupują je na czarnym rynku i zażywają na własną rękę. Zdarza się, że bliscy przemycają je do szpitali w paczkach dla chorych.