Różnorodność postaci znanego leku – zaleta czy wada? Czy droga podania paracetamolu ma znaczenie?
Według wytycznych WHO paracetamol jest lekiem I wyboru w zwalczania gorączki oraz bólu u niemowląt i dzieci
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightInne z tego czasopisma
Skuteczność wyższej dawki rywastygminy w plastrach (13,3 mg/24h, 15 cm2): analiza przy wykorzystaniu podskali oceny zaburzeń funkcji poznawczych - ADAS-cog
Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjnym schorzeniem charakteryzującym się postępującym pogorszeniem stanu funkcjonalnego oraz zdolności poznawczych.
Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) poprawia przeżycie u chorych z niewydolnością serca (NS) i istotną dysfunkcją skurczową lewej komory. Jednakże, chorzy z ICD nierzadko pytają czy mogą bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne nie narażając się na ryzyko wyładowania ICD. Źródłem obaw jest fakt, że w trakcie wysiłku dochodzi do wzrostu stężenia krążących katecholamin, które mogą prowokować wystąpienie zarówno komorowych, jak i nadkomorowych arytmii i w konsekwencji być przyczyną adekwatnego lub nieadekwatnego wyładowania ICD...
Betablokery w prewencji nagłego zgonu sercowego u pacjentów z niewydolnością serca: wyniki metaanalizy
W USA nagły zgon sercowy (NZS) odpowiedzialny jest za około 300 000 – 400 000 zgonów rocznie. Co więcej, może on stanowić pierwszy objaw choroby wieńcowej, a także jest przyczyną około 50% zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Największe ryzyko NZS występuje u pacjentów z niewydolnością serca, u których wynosi ono około 4% – 13% rocznie...
Lekarze rodzinni protestują przeciwko planom Ministerstwa Zdrowia dotyczącym ograniczenia liczby udzielanych przez telefon porad w przychodniach.
Pilotaż sieci kardiologicznej może być niemiarodajny
Pilotaż sieci kardiologicznej okrojony do jednego województwa budzi wątpliwości – wskazali posłowie i eksperci na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
Jeden szpital skarży się na drugi za odesłanie pacjenta
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach poskarżył się w mediach społecznościowych na to, że lecznica w Chmielniku odesłała doń pacjenta. Placówka tłumaczy, że...
Przepełniony ośrodek w Gostyninie nie przyjmuje już kolejnych pacjentów
Podlegający Ministerstwu Zdrowia ośrodek w Gostyninie, gdzie izolowane są osoby uznane za zagrożenie, przestał przyjmować pacjentów. Powodem są przepełnienie i...
Pół roku zakazu wykonywania zawodu dla lekarki negującej epidemię
Izba Lekarska Portugalii zawiesiła na pół roku w wykonywaniu zawodu lekarza Marię Margaridę de Oliveirę za negowanie epidemii Covid-19. Uzasadniła to jej dużą aktywnością.
Naukowiec z Hamburga przestawił aż sześćdziesiąt dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium
Jak podaje niemiecki dziennik „Bild”, hamburski naukowiec prof. Roland Wiesendanger zebrał dowody z lat 2019 i 2020 na to, że epidemia Covid-19 była wypadkiem laboratoryjnym.
Amerykańscy eksperci doradzają noszenie potrójnych masek
Portal Summit.news podaje, powołując się na telewizję CNBC, że eksperci radzą noszenie potrójnych lub trójwarstwowych masek w celu lepszej ochrony przed koronawirusem.
Każdy miesiąc opóźnienia leczenia raka zwiększa ryzyko zgonu o około 10 proc.
Opóźnienie leczenia nowotworu choćby o miesiąc oznacza od 6 do 13 proc. wyższe ryzyko zgonu – informują naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma „BMJ”.
Utrata powonienia z powodu koronawirusa może trwać nawet pół roku
Osoby, które z powodu zakażenia koronawirusem straciły węch, mogą zostać go pozbawione nawet na sześć miesięcy – wynika z badania międzynarodowego zespołu.
W Korei Południowej wykonuje się testy na obecność koronawirusa zwierzętom domowym
Decyzją władz stolicy kraju, Seulu, psy i koty wykazujące objawy Covid-19 są poddawane testom na obecność koronawirusa. Te zainfekowane muszą odbyć kwarantannę.
Szczepienie zabiło lekarza?
W „Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej” ukazał się artykuł pt. „Zabiła go szczepionka?”, w którym opisano okoliczności śmierci emerytowanego lekarza prof. Mariana Pardeli, który kilkadziesiąt minut po szczepieniu przeciwko Covid-19 stracił przytomność, a po kilku dniach zmarł. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że w dokumentacji jako odczyn poszczepienny odnotowano omdlenie, podczas gdy według prof. Mariusza Gąsiora ze Śląskiego Centrum Chorób Serca pacjenta przywieziono do placówki w stanie postępującego zawału serca.
Nieoficjalnie: PO za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży
Taką aborcję uzasadniałyby "trudne sytuacje życiowe" lub sytuacja, gdy ciąża "stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety.
Rządowe pomysły na leczenie ochrony zdrowia
„Gazeta Wyborcza” opisuje i – zdecydowanie negatywnie – ocenia rządowe pomysły na poprawę zdrowotnej kondycji Polaków w czasie pandemii i po jej ustąpieniu.