Publikacje

Problemy okulistyczne w geriatrii
26.11.2010
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Przewlekłe powikłania cukrzycy - zmiany w narządzie wzroku
23.10.2009
Zmiany w narządzie wzroku wywołane przez cukrzycę bywają dzielone na naczyniowe i pozanaczyniowe, wczesne i późne, na powikłania obejmujące mięśnie i aparat ochronny oka, zlokalizowane w przednim i tylnym odcinku oka.
23.10.2009
Współczesne metody diagnostyki układu równowagi
14.10.2009
Układ równowagi jest jednym z najbardziej złożonych układów człowieka. Tylko właściwe funkcjonowanie wszystkich jego elementów pozwala na utrzymanie prawidłowej, zależnej od naszej woli, postawy. Możliwe jest to poprzez współdziałanie, ściśle od siebie uzależnionych, działających na zasadzie odruchów układów stabilizujący spojrzenie oraz postawę.
14.10.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Alergiczne zapalenie spojówek - jak diagnozować i leczyć
22.06.2009
1
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu i jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do alergologa. Ze względu na łagodny przebieg choroby, która nie stanowi zagrożenia dla procesu widzenia, często jest bagatelizowana i niedodiagnozowana. A tymczasem, nawet umiarkowane objawy alergicznego zapalenia spojówek, znacznie obniżają jakość życia pacjentów.
22.06.2009
1
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Alergiczne schorzenia narządu wzroku
29.04.2009
Marta Misiuk-Hojło, Dorota Strońska-Lipowicz, Aneta Hill-Bator
Zaburzenia ruchomości gałek ocznych - przyczyny neurologiczne i pozaneurologiczne
30.03.2009
Niedowład jednego lub kilku mięśni gałki ocznej wywołuje nieprawidłowe jej ustawienie z upośledzeniem ruchów w danym kierunku oraz dolegliwość w postaci podwójnego widzenia obrazu. Nerw okoruchowy unerwia mięśnie proste: górny, dolny i przyśrodkowy, mięsień skośny dolny oraz mięsień dźwigacz powieki.
30.03.2009