Publikacje

Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Zespół suchego oka
28.11.2016
Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Alergiczne zapalenie spojówek
02.08.2016
Alergiczne zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą alergiczną oczu, u podłoża której leżą mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, powstającej w wyniku kontaktu z alergenem (pyłki roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt itp.). Reakcja ta należy do typu I nadwrażliwości, w której przeciwciała IgE, łącząc się z alergenami, powodują uwalnianie mediatorów zapalnych i rozwój objawów klinicznych.
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
15.10.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...
Wpływ czynników dietetycznych na wchłanianie żelaza
13.10.2015
Żelazo należy do mikroelementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wchodząc w skład grupy prostetycznej hemoglobiny i mioglobiny, uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu...