Aktualności
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli systemu monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych.
Zmiany w zleceniach na wyroby medyczne
9 marca Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji nowelizację rozporządzenia w sprawie zleceń na wyroby medyczne.
Ważne odkrycie naukowców z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
Okazało się, że zwierzęta leczone betuliną wykazywały poprawę pamięci poznawczej radząc sobie lepiej w labiryncie Morrisa niż zwierzęta nieleczone.
Jaskra to główna przyczyna ślepoty
W Polsce cierpi na nią 800 tys. Polaków, a połowa z nich o tym nie wie – alarmują eksperci. W niedzielę ruszają ogólnopolskie badania w kierunku jaskry w gabinetach w całej Polsce.
Światowy Tydzień Mózgu
Wykłady i spotkania w wielu miastach w Polsce stacjonarne, ale także online, m.in. takie propozycje przygotowały uczelnie, instytucje naukowe i placówki edukacyjne w ramach tegorocznego wydarzenia, które potrwa od 13 do 19 marca.
Badania kliniczne w leczeniu nowotworów u dzieci
Nadzieją na ich powrót do zdrowia oraz opracowanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych okazują się badania kliniczne.
Ilość materiału genetycznego koronawirusa w ściekach największa od września 2021 r.
Miejskie nieczystości pod kątem występowania SARS-CoV-2 badają m.in. naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych – eksperci o kluczowych wyzwaniach dla systemu
Ustawa o jakości, no-fault, kształcenie medyków oraz finansowanie ochrony zdrowia zdominowały sesję inauguracyjną VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który dzisiaj się rozpoczął w Katowicach.
Ratunek dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu
Nowoczesna metoda leczenia, która zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego jest już dostępna w Bielsku-Białej w ramach NFZ.
Powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza
Powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza wytwarzającego poszczególne produkty krwiopochodne, których brakuje na rynku, i doprecyzowanie uprawnień dawców krwi przewiduje projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.
Ponad 20 proc. pacjentów odmawia leczenia statynami
Wszyscy pacjenci z wysokim ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, którzy odmówili leczenia statynami, mieli wyższy poziom cholesterolu LDL, co prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększyło grożące im ryzyko.
Chirurgiczne leczenie otyłości u dzieci
Operację bariatryczną metodą gastric bypass przeprowadzili lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD). To pierwszy w Polsce zabieg chirurgicznego leczenia otyłości u dzieci wykonany tą techniką w polskim ośrodku pediatrycznym.
Środy z Profilaktyką NFZ - pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa
Dziewczynka powinna odbyć swoją pierwszą rutynową wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego w wieku 11-13 lat. Jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie.
Lublin: już dostępna jest minimalnie inwazyjna chirurgia raka przełyku
Chirurdzy ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie jako nieliczni w Polsce wykonują operacje resekcji przełyku z powodu raka technikami minimalnie inwazyjnymi. To jedna z najbardziej skomplikowanych operacji w chirurgii przewodu pokarmowego.
Rola jelit w chorobie Parkinsona
Prowadząc badania nad nicieniem Caenorhabditis elegans naukowcy chcą zweryfikować teorię, zgodnie z którą choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach i rozprzestrzenia do mózgu – poinformowało Medical College of Georgia przy Augusta University.
Leczenie samoistnego włóknienia płuc w ramach programu lekowego
Pulmonolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie leczą pacjentów z samoistnym włóknieniem płuc (IPF) w ramach programu lekowego. To rzadka, postępująca i wyniszczająca choroba prowadząca do niewydolności oddechowej.
Przypadki raka jelita grubego są konsekwencją siedzącego trybu życia i otyłości
W większości przypadków choroba ta występuje u osób po 50. roku życia. Nawet u 25 proc. osób powyżej 50 lat stwierdza się obecność zmian przedrakowych, czyli polipów.
Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozie i leczeniu chorób onkologicznych
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozie i leczeniu chorób onkologicznych zakłada zawarte w poniedziałek porozumienie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym.
Gdańsk: powstało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Szef Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że Gdańsk dołączył do elitarnego grona najlepszych uniwersytetów w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim i światowym poziomie.
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał zarządzenie o powołaniu zespołu do spraw opracowania propozycji rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy.