Aktualności
Rząd zajmie się projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej
Uaktualnienie zakresu czynności medycyny laboratoryjnej i określenie zasad kształcenia przeddyplomowego, przygotowującego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, przewiduje projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, którym na wtorkowym posiedzeniu zajmie się rząd.
Eksperci: powstaje „Karta praw chorego na otyłość”, potrzebne rozwiązania systemowe
Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Jest ona próbą usystematyzowania aktualnego statusu chorego na otyłość w polskim systemie ochrony zdrowia – twierdzą organizatorzy kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.
Gdańsk: Specjalistyczny sprzęt dla małych pacjentów chorych na nowotwory trafi do UCK
Specjalistyczne urządzenia do kontrolowania pracy serca, oddychania, ciśnienia i pozostałych istotnych funkcji życiowych małych pacjentów chorych na nowotwory trafią do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Zakup urządzeń sfinansuje TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, który należy do Grupy PZU.
Niedzielski: we wrzesień wejdziemy ze szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron
Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron – przekazał szef MZ, pytany o szczepienia przeciw COVID-19 czwartą dawką.
To najczęściej rozpoznawana choroba przewlekła u dzieci. Liczba chorych rośnie
Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.
Nowy lek na raka płuca dopuszczony do obrotu
Komisja Europejska zatwierdziła preparat Tabrecta (kapmatynib) stosowany jako monoterapia w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.
Testy w kierunku zakażenia wirusem HCV będą dostępne bezpłatnie u lekarza rodzinnego
Od 1 lipca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mógł zlecić pacjentowi badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pojawiła się realna szansa na eliminację tego wirusa w Polsce – oceniają eksperci.
IQVIA o zmianach na liście refundacyjnej oraz w programach lekowych dla obwieszczenia obowiązującego od 1 lipca 2022 roku
Przedstawiamy podsumowanie zmian na liście refundacyjnej oraz w programach lekowych dla obwieszczenia obowiązującego od 1 lipca 2022 roku.
Polskie badanie może zmienić standard leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego
Naukowcy zidentyfikowali skuteczniejszą metodę leczenia podtrzymującego po autologicznym przeszczepieniu szpiku u chorych na szpiczaka plazmocytowego. "Pokazaliśmy, że polska hematologia może się przyczynić do polepszenia opieki nad ciężko chorymi pacjentami onkologicznymi" - mówi dr hab. n. med. Dominik Dytfeld, szef zespołu, który prowadził badania.
Eksperci: terapie długodziałające przyszłością leczenia zakażenia HIV
Terapie długodziałające, których nie trzeba stosować każdego dnia, mogą poprawić przestrzeganie zaleceń przez pacjentów żyjących z HIV oraz zmniejszyć ich stygmatyzację – oceniają eksperci.
Kiedyś 30 tabletek każdego dnia, dziś wystarczy jedna. Niesamowity postęp w leczeniu wirusa HIV
Zaczynaliśmy leczenie antyrertowirusowe (ARV) od ponad 30 tabletek dziennie i cieszyliśmy się, że mamy co zaoferować chorym. Dzisiaj wystarczy jedna tabletka dziennie lub przyjęcie iniekcji domięśniowej raz na dwa miesiące - mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało.
Naukowcy: Niedobór witaminy D sprzyja demencji
Niski poziom witaminy D ma związek ze zmniejszoną objętością mózgu oraz podwyższonym ryzykiem udaru mózgu i demencji - informują naukowcy na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”.
UE: Wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów o transgranicznych zagrożeniach zdrowia
Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w czwartek w sprawie projektu rozporządzenia o poważnych transgranicznych zagrożeniach zdrowia. Nowy akt prawny ma ulepszyć gotowość, nadzór, ocenę ryzyka, wczesne ostrzeganie i reagowanie na szczeblu UE i państw członkowskich.
Eksperci: 5-10 proc. przypadków raka prostaty może mieć charakter dziedziczny
Te same genetyczne czynniki, które mają związek z dziedzicznymi predyspozycjami do raka piersi, wpływają też na ryzyko raka prostaty – przypominają eksperci z okazji Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty, który obchodzimy 23 czerwca.
Bielsko-Biała: Skomplikowana operacja na płucach i sercu chorej na nowotwór
Skomplikowaną operację u pacjentki z rozległym guzem nowotworowym płuca naciekającym ścianę lewego przedsionka serca przeprowadzili pomyślnie w Bielsku-Białej specjaliści Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland.
Eksperci: nowy lek zrewolucjonizuje leczenie ponad połowy chorych na raka piersi
Nowy lek zaliczany do terapii celowanych zrewolucjonizuje leczenie ponad połowy pacjentek z rakiem piersi – ocenili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Naukowcy: Nie wszystkie krwinki mają takie samo pochodzenie
Część naszych krwinek może pochodzić z wcześniej nieznanego źródła - sugerują wyniki badań na myszach, o których informuje „Nature”.
Hormon wzrostu pomaga osobom z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby
Hormon wzrostu poprawia stan zdrowia wątroby pacjentów z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby (NAFLD) poprzez redukcję poziomu tłuszczu i łagodzenie stanów zapalnych wątroby - ogłoszono podczas na ENDO 2022, corocznego spotkania Endocrine Society w Atlancie.
Ekspert: wiele osób z otyłością lub nadwagą cierpi z powodu zaburzeń mentalnych
Psychiatra lub psycholog powinien zawsze konsultować pacjentów z otyłością lub nadwagą, gdyż duży odsetek z nich cierpi z powodu zaburzeń mentalnych i nie radzi sobie z emocjami – powiedział we wtorek psychiatra z Łodzi dr n. med. Piotr Wierzbiński.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Fundusz Medyczny zaczął działać w 2020 r., kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19. To w zasadniczy sposób rzutowało na możliwości wydatkowania pieniędzy z subfunduszy - mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak.